Oblíbené fotografie

Kategorie: Články Zveřejněno: čtvrtek 27. únor 2014

Výběr a krátký komentář mému srdci bližších „TOP“ fotografií, které jsem vyfotil během toulek světem. Každá z těchto fotografií má svůj krátký příběh a vyvolává u mě pěkné vzpomínky na místo a okolnosti pořízení, byť některé byly vykoupeny vyšší fyzickou námahou, nadáváním vztekáním se. Průběžně bude výběr doplňován o nové snímky.

 

 

 
 

 

Údolí Stodertal  – Totes Gebirge (Alpy) - Rakousko

 

Fotografie vznikla poslední klidný den přechodu alpské části Totes Gebirge, které bylo ve znamení vyčerpávajícího se brodění sněhem do půli stehen a zapadávání po pás. Údolí bylo foceno při sestupu z chaty Prielschutzhaus (1420 m.n.m.) do Hinterstoderu (605 m.n.m.) kousek pod vodopádem Kliner Wasserfall. Údolím se vznášela nízká oblačnost kombinovaná s mlhou a polehoučku se rozpouštěla. Bylo foceno přímo proti slunci, z kraje velkého srázu. Původní barevný snímek jsem nechtěl ani publikovat, za nějaký čas jsem se k němu, ale vrátil a zkusil převod do BW s mírnou tonalitou.

Canon EOS 400D, Tamron AF SP 17-50MM F/2.8 XR Di II LD, CPL Marumi

 

Sedlo Coronas – masiv Maladeta (Pyreneje) – Španělsko

 

Fotografie vznikla při výstupu jižní cestou na nejvyšší vrchol Pyrenejí Pico de Aneto (3404 m.n.m.). Od Refugia de Coronas (1950 m.n.m.) cesta vedla stejnojmenným údolím na jehož nejsevernějším konci následoval strmý skalnatý výšvih do sedla Coronas (3198 m.n.m.). Zde bylo možno spatřit hranu ledovce Barrancs, který pokrývá severní část masivu. Hrana ledovce se byla za slunečného počasí velmi lesklá a proti modré obloze vytvořila jakousi přirozenou hráz blížící se vlně oblačnosti.

Canon EOS 400D, Tamron AF SP 17-50MM F/2.8 XR Di II LD, CPL Marumi

 

Dalsniba – Západ slunce – střední Norsko

 

Foceno bylo tentokrát ve středním Norsku pod známou vyhlídkou Dalsnibba. Dalsnibba je vyhlídkovým vrcholem ležícím v nadmořské výšce 1495 m.n.m.. Na vrchol se můžete dostat autem, ale musíte zaplatit mýtné. Silnice bývá otevřená od června do října. Z Dalsnibby je krásný pohled na nedaleký Geiranger fjord, okolní kopce a ledovce, které zde tvoří typickou norskou krajinou. Většina okolí zůstává i v nejteplejším létě zcela pod sněhem. Místem byla zvolena kamenné plošině mezi jezírky, od které jsme kousek stanovali.  Ten nejlepší okamžik jsem málem díky mírným žaludečním potížím z dojídání po 3 denním přechodu Hardangervinndy málem pro….

Canon EOS 40D, Tamron AF SP 17-50MM F/2.8 XR Di II LD, CPL Marumi

 

NP Rondane – Sergedalstjonnen – střední Norsko

 

Snímek byl pořízen během treku národním parkem Rondane. První den nás čekal výstup na na nejvyšší vrchol pohoří Rondeslottet (2178 m.n.m). Ze kterého pokračovala skupina 10 lidí jdoucích na těžko dále až k jezeru Sergedalstjonnen, které bylo po 12 hodinovém pochodu těžkým terénem a velkým vedrem zvoleno jako místo k táboření. V jezeře bylo krásné koupání, voda měla dle hodinek něco kolem 7 stupňů, takže výdrž se rovnala dvěma tempům od břehu a dvěma zpět. Ráno po prvních dvou nemohoucích až trapných krocích jsem chňapl foťák a rozběhl se divným potácivým pohybem ke břehu vyfotit v Norsku nezvykle klidnou hladinu bez jedinné vlnky, která byla krásně barevně odstupňována.

Canon EOS 40D, Tamron AF SP 17-50MM F/2.8 XR Di II LD, CPL Marumi

 

Suphan Dagi – východní Anatolie - Turecko

 

Vulkán Suphan Dagi (4050 m.n.m) byl focen při cestě z městečka Adicelvaz (1550 m.n.m), které je na západním břehu jezera Van přirozeným nástupním bodem pro dvou denní vystup. Cestou po 40 stupňovým vedrem rozpálené asfaltce se nám z ničeho vyrůstající velikán najednou odhalil v plné kráse. Jeho zasněžené vrcholové partie krásně kontrastovaly s modrou oblohou a budily přirozený respekt. Vulkán si přitahoval zajímavou čepici oblačnosti, která dodala celému pohledu tu onu třešničku na dortu. Byl to krásný pohled, který byl odměnou v namáhavém dni, který byl ukončen položením základního tábora ve výšce 2200 m.n.n.

Canon EOS 40D, Sigma 10-20 mm F4-5.6 EX DC HSM, CPL Marumi

Zobrazení: 1924